Рада ухвалила ініційований "Батьківщиною" закон про громадське обвинувачення

Верховна Рада проголосувала в цілому за Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення ролі громадянського суспільства в боротьбі з корупційними злочинами" (No1165), авторами якого є народні депутати від "Батьківщини" Юлія Тимошенко, Андрій Кожем'якін та інші.

Презентуючи документ з парламентської трибуни, голова профільного комітету ВР Андрій Кожем'якін повідомив, що закон запроваджує інститут громадськогообвинувачення в кримінальному провадженні.

Тобто тепер громадяни, яким стало відомо про факти корупції, мають право порушувати кримінальні провадження.

Крім того, громадяни матимуть можливість фіксувати факти вимагання чи отримання хабара і на основі цих матеріалів вимагати порушення кримінальних справ.

Згідно з нормами закону, громадським обвинувачем може бути фізична або юридична особа, яка безпосередньо є потерпілою від кримінального правопорушення або якій стало відомо про вчинення службових злочинів з ознаками корупційних діянь щодо інших осіб, передбачених статтею 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), статтею 370 (провокація підкупу) Кримінального кодексу України.

При цьому громадський обвинувач користується тими ж правами що й слідчий та прокурор та стає повноправним учасником розслідування кримінального провадження.

Громадському обвинувачеві проектом Закону надається юридична зброя у протидії корупції, яка дозволяє:

- ініціювати особливий порядок кримінального провадження; - користуватись технічними засобами для фіксування злочину; -подавати клопотання про застосування заходів забезпечення у кримінальному провадженні; - оскаржувати бездіяльність та інші незаконні дії слідчого та прокурора.

З моменту подачі заяви громадським обвинувачем про кримінальне правопорушення та внесення відповідних відомостей до ЄРДР слідчий, прокурор мають 10 днів для того, щоб повідомити про підозру особу, яка вчинила злочин.

Після повідомлення про підозру слідчий та прокурор мають ще двадцять днів для складання обвинувального акту та звернення з ним до суду.

У разі встановлення підстав, передбачених статтею 284 Кримінального процесуального кодексу, слідчий, прокурор зобов'язані закрити кримінальне провадження.

У разі закриття слідчим, прокурором кримінального провадження громадський обвинувач має право оскаржити таке закриття. І, в разі задоволення судом такої скарги, слідчий, прокурор зобов'язані скласти обвинувальний акт та звернутись з ним до суду.

Таким чином, за словами Кожем'якіна, громадському обвинувачу надаються ті ж самі права, що й органам досудового розслідування.

Депутат від "Батьківщини" повідомив, що при доопрацюванні документу норми проекту приведені до вимог Європейської Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод.

Також виключені положення, що дозволяють використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації та залишена кримінальна й адміністративна відповідальність у сфері поводження з ними, вдосконалені умови і порядок досудового розслідування та судового розгляду кримінальних проваджень у формі громадського обвинувачення, зокрема збільшені їх строки.

прес-служба партії "Батьквщина"


ОРИГИНАЛ СТАТЬИ Что бы добавить комментарий, нужно ВОЙТИ / ЗАРЕГИСТРИРОВАТЬСЯ
РЕКОМЕНДУЕМЫЕ СТАТЬИ