Україні загрожує катастрофа від небезпечних відходів

Утилізація небезпечних відходів та вивезення їх з України мають бути відновлені щоб уникнути техногенних катастроф - стверджують учасники круглого столу, що пройшов 18 грудня. Щорічно обсяги відходів в Україні збільшуються майже на 500 млн тонн, а загальні обсяги накопичених відходів перевищують 14 млрд тонн. При цьому, не більше 12% відходів використовуються як вторинні ресурси, решта складуються в поверхневих сховищах і накопичуються в шламонакопичувачах, териконах, золовідвалах. За оцінками експертів, більше 50% держпідприємств України протягом багатьох років виробляють отруйні відходи, які нікому переробляти. Відповідні цифри були озвучені вчора, 18 грудня, під час міжнародного круглого столу "Поводження з небезпечними відходами в Україні: проблеми та шляхи їх вирішення". Учасники круглого столу також обговорили причини та способи вирішення даної проблеми.

За словами експертів, найбільш небезпечні зони країни - київський завод "Радикал" та Домбровський кар'єр у м Калуш. "Токсичні речовини загрожують навколишньому середовищу і здоров'ю людей. Держава повинна вживати термінові кроки по цивілізованому поводження з відходами", - заявила голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

Вона зазначила, що в Україні немає власного підприємства з переробки таких відходів, тому треба залучати провідні міжнародні компанії з високим рівнем репутації.

Іноземні фахівці стверджують, в цьому питанні Україна може розраховувати на повну підтримку світової спільноти, але за умови дотримання вимог європейських екологічних конвенцій і своїх фінансових зобов'язань з міжнародними компаніями, що працюють в українській галузі. "Базельська і Стокгольмська конвенції, стороною яких є Україна, мають свої фінансові механізми підтримки. Якби Україна виконувала основні умови Базельської конвенції, то країна б повернула в казну більше 30% витрат на утилізацію", - сказав директор Міжнародної асоціації по пестицидах і хлорвмісних хімікатів (IHPA) Джон Вайга.

Було відзначено, що системна робота по збору та утилізації небезпечних відходів на території України почалася тільки п'ять років тому. За цей час ізраїльська компанія SI Group Consort Ltd, один з найбільших операторів утилізаційного ринку, вивезла за межі країни 52 тис. Тонн отруйних хімікатів. Крім того, ізраїльтяни реалізували проекти з утилізації небезпечних відходів: берилію - у Києві, мононітрохлорбензолу - в Горлівці (Донецька обл.), І гексахлорбензолу - у Калуші (Івано-Франківська обл.).

Ізраїльська компанія не може завершити цикл утилізації відходів з Калуша на заводі в Польщі, тому що їй заборгували 300 млн грн. Хімікати з Калуша були вивезені в 2011 році. А зараз, через різке падіння гривні, відстрочення в оплаті ставлять проект під велику загрозу. Через борги перед SI Group Consort Ltd, переробка відходів на останньому етапі припинена, і подальший вивіз токсичних відходів неможливий. Через це відходи накопичуються і в несанкціонованих місцях.

SI Group Consort Ltd готова відновити роботи, як тільки влада зверне увагу і на їхні проблеми, а насамперед - на незадовільний стан навколишнього середовища. "Ще минулого року в Україні на кожного жителя припадало по кілограму відходів. Зараз ця цифра зменшилася. Сподіваємося, що проблема поводження з небезпечними відходами буде в центрі уваги української влади і надалі. Міжнародні компанії готові співпрацювати з вашою країною та допомагати їй. Але дуже важливим є виконання спільних домовленостей і зобов'язань. Це буде залучати додаткові інвестиції, і покращувати імідж України ", - підкреслив голова правління компанії SI Group Consort Ltd Ілля Марчевський.

За словами народного депутата, заступника голови екологічного комітету ВР Олега Недава, новообрана влада разом з профільним міністерством готові вирішувати утилізаційну проблему - як на фінансовому, так і на законодавчому рівнях.


ОРИГИНАЛ СТАТЬИ Что бы добавить комментарий, нужно ВОЙТИ / ЗАРЕГИСТРИРОВАТЬСЯ
РЕКОМЕНДУЕМЫЕ СТАТЬИ